Jedna godzina ćwiczeń tygodniowo może ochronić przed depresją

Najnowsze badanie dowodzi, że ćwiczenia fizyczne nawet o nieznacznej intensywności mogą uchronić nas przed depresją. Wyniki tego przełomowego badania zostały opublikowane na łamach  American Journal of Psychiatry.

Jest to największe tego typu badanie do tej pory, w którym wzięło udział 33 908 dorosłych Norwegów. Przez ponad 11 lat monitorowano poziom ich aktywności fizycznej oraz nasilenia objawów depresji i lękowych.

Międzynarodowa grupa badaczy odkryła, że regularne uczestnictwo w zajęciach sportowych lub rekreacyjnych przez co najmniej jedną godzinę tygodniowo mogłoby zapobiec wystąpieniu 12% przypadków zachorowań na depresje.

Tak skomentował wyniki badania stojący na czele grupy badaczy prof. Samuel Harvey z Instytutu Black Dog oraz University of New South Wales:

„Wiadomo było już od pewnego czasu, że ćwiczenia fizyczne ogrywają rolę w leczeniu objawów depresji, ale po raz pierwszy byliśmy w stanie ilościowo zmierzyć wartość ochronną aktywności fizycznej rozumianej jako zmniejszanie prawdopodobieństwa wystąpienia depresji w przyszłości.

(…) jest to ekscytujące odkrycie ponieważ pokazuje, że względnie niski poziom aktywności fizycznej – począwszy już od jednej godziny tygodniowo – może stanowić znaczący czynnik protekcyjny przeciwko depresji.

(…) Uzyskane wyniki sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą stać się integralną częścią leczenia trudności psychicznych a także przedmiotem szerszych kampanii z zakresu zdrowia publicznego”.

We wcześniejszym badaniu Instytut Black Dog donosił, że brak udziału w ćwiczeniach sportowych lub rekreacyjnych odpowiadał za 44% większe ryzyko zachorowania na depresję w porównaniu do osób ćwiczących przez 1-2 godziny tygodniowo.

Warto zauważyć, że aktywność fizyczna nie ma wpływu ochronnego na objawy lękowe.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 20,3% członków gospodarstw domowych regularnie (przynajmniej jeden raz w tygodniu) ćwiczyło. Najpopularniejszymi zajęciami sportowo-rekreacyjnymi wśród Polaków były jazda na rowerze i pływanie. Poza tymi dwoma głównymi formami aktywności mężczyźni preferowali przede wszystkim gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka). Kobiety najczęściej decydowały się na aerobik, fitness, jogę̨ i gimnastykę̨, taniec, jogging, nordic walking oraz grę w piłkę̨ siatkową. Nie ma danych na temat aktywności fizycznej Polaków w Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie szacuje się, że nawet co dziesiąty Polak może chorować na depresję. Tendencja na całym świecie zachorowań na depresję jest rosnąca. Światowa Organizacja Zdrowia określa depresję mianem „światowego kryzysu”.

„W czasach, kiedy siedzący tryb życia staje się normą a na depresję zapada coraz więcej ludzi, wyniki tego badania są szczególnie istotne, ponieważ podkreślają, że nawet niewielka zmiana w stylu życia może przynieść znaczne korzyści dla zdrowia psychicznego” podaje prof. Harvey.

Cytowane badanie:

  1. Samuel B. Harvey, Simon Øverland, Stephani L. Hatch, Simon Wessely, Arnstein Mykletun, Matthew Hotopf.Exercise and the Prevention of Depression: Results of the HUNT Cohort StudyAmerican Journal of Psychiatry, 2017; appi.ajp.2017.1 DOI: 1176/appi.ajp.2017.16111223